Dartmoor

Jakiś czas temu wybraliśmy się ze znajomymi do narodowego parku Dartmoor, który położony jest w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytani.

“Dartmoor, a od 1951 roku Park Narodowy Dartmoorgranitowe kopulaste wzniesienia z okresu karbonu położone na Półwyspie Kornwalijskim w Anglii (Wielka Brytania), na północ od Plymouth w hrabstwie Devon. Największym wzniesieniem jest (High Willhays) o wysokości 621 m n.p.m. Ze względu na oryginalny krajobraz, faunę oraz liczne obiekty zabytkowe, od prehistorycznych aż po współczesne kamieniołomy granitu, utworzono tu park narodowy o powierzchni 953 km². W parku dominuje roślinność w formie wrzosowisk i torfowisk.”

File:Dartmoor National Park UK location map.svg

Cała podróż zaczęła się od bardzo spontanicznego pomysłu na dwa dni przed planowanym wyjazdem. Dostałem telefon z pytaniem: jedziesz? Odpowiedziałem: jadę… i tak się zaczęło. Musiałem bardzo szybko zrobić zakupy na dziki wyjazd pod namioty. Miałem dosłownie jeden wieczór, żeby kupić najpotrzebniejsze rzeczy w stylu karimatę i śpiwór. Oprócz tego nakupiłem sporo zupełnie nieprzydatnych rzeczy. Niestety porwał mnie szał zakupów i brałem rzeczy, które prawdopodobnie nigdy bym nawet nie wziął, jeśli dawaliby za darmo ;). Zrobiliśmy zrzutę i wynajeliśmy auto, którym ruszyliśmy spod Heathrow w stronę parku. Podróż była dość długa, trwała kilka godzin. Mimo wszystko, było bardzo symatycznie, jechaliśmy sobie w wesołym samochodzie zatrzymując się co jakiś czas gdzieś na stacji benzynowej w ramach odpoczynku.

DartMoor1 DartMoor5DartMoor4 DartMoor7

 

Zasady panujące w parku mówią o tym, że można biwakować na dziko w określonych rejonach parku. Sprowadza się do tego, że można praktycznie rozbić namioty w całej zachodniej części parku. Nasze pierwsze obozowisko mieliśmy w bardzo ładnym miejscu nad wspaniałym jeziorem i tamą W ciągu kilku dni zdążyliśmy przejść wiele kilometrów i zdobyć najwyższe szczyty tego parku. Wieczorami rozpalaliśmy grille i gotowaliśmy wodę na herbatę i zupki chińskie. Warunki były ciężkie, ale daliśmy radę.

DartMoor6 DartMoor3

Z polskim ogórem i kiełbasą można robić wszsytko ;). Wyjazd zaliczam do udanych, bo tak naprawdę nie ważne gdzie się jedzie, ważne kto z nami jedzie i jak się czujemy w swoim towarzystwie. Najważniejsze to mieć ekipę osób, na których można zawsze liczyć niezależnie od tego co się dzieje. Jestem bardzo pozytywnie nastawiony do takich wyjazdów. Z tymi ludźmi można konie kraść ;)

Więcej informacji o parku można znaleźć tutaj:

http://www.dartmoor.co.uk/    lub tu:    http://www.dartmoor-npa.gov.uk/

adamex

About Adam Bielasty

.NET Software Developer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 5 = 10

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>